Dyskusja na temat jaka szafa na broń jest najlepsza przybiera na sile z roku na rok, a każdy nowy posiadacz broni to nowa opinia. Jedni wskażą na wieloletnie klasyki, takie jak Arsenał 1253, a dla drugich lepszą opcją będzie zdecydowanie coś z nowości takich jak szafy na broń Siegen.
Niezależnie od tego, czy jesteś na początku swojej przygody z sejfami S1 na broń, czy skończyło Ci się miejsce w szafie i potrzebujesz wymienić ją na większą, wybór odpowiedniego modelu może sprawiać sporo problemów, biorąc pod uwagę ilość aspektów, które należy wziąć pod uwagę. Dodatkowo, sami producenci nie ułatwiają zadania, wypuszczając corocznie nowe rodzaje szaf S1 z nowymi funkcjonalnościami.
Oczywiście, ostateczny decyzja o wyborze szafy na broń długą powinien opierać się na dopasowaniu modelu do własnych potrzeb. Czynniki, które powinno się rozważyć, jest sporo i nie wszystkie z nich będą oczywiste, szczególnie przy pierwszym zakupie. Niemniej, na podstawie kilku tysięcy zamówień, równie wielu rozmów z klientami orz własnego doświadczenia zebraliśmy 10 najlepszych sejfów na broń S1, na które warto zwrócić uwagę w tym roku.
Nasze zestawienie odpowiadające na pytanie, jaka szafa na broń jest najlepsza, otwieramy dość nieoczywistym wyborem z kolekcji szaf na broń Siegen. Choć model o numerze 500087 do najmniejszych nie należy, to właśnie jego rozmiar utorował mu drogę na lidera rankingu, prześcigając inne sejfy z tej serii.
Można się z tym zgadzać lub nie, jednak właśnie wymiary 150 x 80 x 40 cm, sprawiają, że jest to optymalna i długotrwała inwestycja. Siegen Max Kombi 500087 zapewnia nam przede wszystkim komfort przy budowaniu naszej kolekcji broni, a funkcjonalności obecne również w pozostałych sejfach serii Siegen Max Kombi w klasie S1, dokładają zasadniczo nieograniczone możliwości w designie wnętrza.
Producent tych kas pancernych na broń zadbał, aby prawie wszystkie elementy były mobilne i by można je było przestawiać, układać lub nawet wyjmować zgodnie z aktualnym stanem naszego arsenału. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest środkowa ściana, jednak to właśnie ona pozwala na stworzeniu dwóch niezależnych od siebie sekcji, które możemy wyposażyć w obecne w zestawie półki, listwy magnetyczne z uchwytami oraz dodatkowe uchwyty na szynie (można je również dosunąć lub odsunąć od ściany, tworząc nawet dwa rzędy na broń lub zapewniając trochę miejsca na broń z optyką).
Jeśli dołożymy do tego już zagospodarowaną przestrzeń na drzwiach, o której więcej poniżej, to wyjdzie nam zdecydowanie najlepsza opcja wśród szaf pancernych na broń S1. Oczywiście, ktoś powie, że za duży lub że w ogóle tyle miejsca w środku to przesada. Jednak, patrząc na to, iż miejsce w szafie szybko się kurczy, to polecamy rozważenie Siegena Max Kombi 500087 wszystkim tym, którzy myślą już teraz o większej kolekcji niż kilka pistoletów i karabin AR-15.
Odpowiedni do przechowywania broni i amunicji
Przeznaczone zarówno dla broni długiej i krótkiej
Bardzo dobry stosunek ceny do jakości
Możliwość dostosowania sejfu do swoich potrzeb
Możliwość zawieszenia kluczy lub lornetki
O ile kolekcja sejfów Siegen stanowiła odpowiedź na długoletnią dominację serii Arsenał na rynku szaf na broń w klasie S1, to Arsenał 1263 był reakcją dobrze znanej firmy Valberg właśnie na pojawienie się Siegenów. Czy udało się osiągnąć zamierzony efekt? W dużej mierze, zdecydowanie. Dlatego też sejf na broń klasy S1 Arsenał 1263 ląduje na drugim miejscu naszego rankingu.
Schemat działania jest podobny, czyli posiadamy sejf w podziale na dwie sekcje, a każdą z nich możemy ułożyć według własnego widzimisię. Chcemy trzymać broń krótką ustawioną na podłodze, a nad nią pistolety na półce? Proszę bardzo. A może chcemy na podłodze składować amunicję, a poziom wyżej będzie stać broń? Również nie ma problemu. Największą jednak różnicą względem lidera naszego zestawienia a Arsenał 1263 jest fakt, iż ścianka działowa nie dzieli sejfu na dwie równe sekcje, gdyż prawa przestrzeń jest zdecydowanie większa niż lewa.
Do plusów takiego rozwiązania można zaliczyć wyraźny podział na część na broń długą, która otrzymuje wyraźnie więcej miejsca, i część na mniejsze elementy (broń krótka, amunicje, akcesoria). Dużym minusem jest jednak brak możliwości przenoszenia półek pomiędzy sekcjami, co ogranicza nasze zdolności aranżacyjne. Dla niektórych pewnie takie ograniczenie będzie niezauważalne, jednak w porównanie do innych modeli sprawia, że należy tutaj postawić co najmniej minusik (a być może zbytnio się czepiamy?). Druga sprawa, to miejsce – to idealna szafa na start, jednak dla wyjadaczy może okazać się zbyt „przytulna”. Ani minus, ani plus – wszystko zależy od potrzeb.
Jeśli jednak szukasz szafy pancernej na broń długą S1 ze sporą liczbą funkcjonalności w rozsądnych pieniądzach, to Arsenał 1263 na pewno powinien trafić na listę. Wersja kluczowa to wydatek poniżej 2000 zł, więc przy takim rozmiarze i wyposażeniu, to naprawdę niezła okazja.
Spełnia wymogi przechowywania broni i amunicji
Odpowiednie zarówno dla broni długiej i krótkiej
Pozwalają na dopasowanie sejfu wedle preferencji
Jeszcze większa indywidualność w gospodarowaniu wnętrza
Możliwość zawieszenia kluczy lub lornetki
Czy mówiliśmy już, że seria Siegen została wymyślona przez polskiego producenta i jest robiona w Polsce? W każdym razie, stanowi przykład, iż wcale nie trzeba szukać zagranicznych modeli, aby otrzymać dobrą jakość w rozsądnej cenie. A cena modelu Siegen Max Kombi 500081 na pewno do takich należy.
Oczywiście, jest to młodszy brat (rozmiarowo) lidera naszego rankingu, lecz jego parametry czynią go zdecydowanie bardziej przystępnym dla większego grona osób. Jak wszystkie sejfy S1 na broń z tej kolekcji, posiada w pełni edytowalne wnętrze, które użytkownik będzie mógł modelować sobie nawet tysiące razy, o ile zajdzie taka potrzeba. Dodatkowo, postawienie pionowo uchwytu broń na jednej z półek pozwoli nam na połączenie funkcjonalności szafy na broń z sejfem na broń krótką, co może okazać się przydatne szczególnie na początku.
Słusznym patentem jest również zagospodarowanie wewnętrze strony drzwi. Oczywiście, podobnie jak pozostałe elementy, znajdujące się tam pojemniki również można przestawiać wedle uznania. Nad pojemnikami znajduje się również listwa z uchwytami na klucze, także otrzymujemy kolejną małą zaletę, która jednak może cieszyć oko.
Czy można mieć dobrą szafę na broń w klasie S1 za mniej niż 2 tysiące? Można, a właśnie Siegen Max Kombi 500081 pokazuje, że za jakość wcale nie trzeba płacić wielkich pieniędzy.
Bezpieczne miejsce dla broni i amunicji
Jeden z najlepszych stosunków ceny do jakości na rynku
Możliwość regulowania wnętrza według własnych upodobań
Idealny dla posiadaczy mniejszego arsenału
Możliwość zawieszenia kluczy lub lornetki
Prawdopodobnie, nie ma osoby w Polsce, która nie widziała lub nie słyszała o Arsenale 1253. A nawet jeśli, to gwarantujemy, że taka osoba zna kogoś, kto Arsenał 1253 ma. Trudno się dziwić takiemu stanowi rzeczy, ponieważ długotrwała obecność tego sejfu S1 na broń długą sprawiła, że króluje on w garażach, piwnicach lub sypialniach dziesiątek tysięcy użytkowników w Polsce. Dlatego również, trudno się dziwić, że ta kasa pancerna S1 znalazła się w naszym zestawieniu. Ale właściwie z czego wynika, tak wielka popularność tego modelu?
Przede wszystkim reguła CCC, czyli „cena czyni cuda”. W przypadku Arsenału 1253, za niewiele ponad 1500 zł otrzymujemy pojemną szafę na broń S1 z 10 uchwytami na broń, trzema półkami i skarbczykiem. I o ile na temat użyteczności wewnętrznego sejfiku w sejfie trwają spory, o tyle sam fakt jego istnienie w tym modelu jest bezsprzeczny. Dodatkowo, otrzymujemy opisywany powyżej podział na dwie nierównomierne komory, dzięki czemu możemy funkcjonalnie zagospodarować przestrzeń wewnątrzną bez ryzyka, że amunicja czy inne akcesoria będą się wałęsać obok kolb strzelb. Półki znajdujące się w węższej części są regulowane na całej wysokości, więc, w razie konieczności, zawsze można je wyjąć, dzięki czemu uzyskamy dodatkowe miejsce na jeden lub dwa karabinki.
Oprócz powyższych zalet, niektóre wersje kolorystyczne posiadają perforacje na drzwiach, więc przy pomocy haków można również zrobić pożytek z tej pustej przestrzeni. W pozostałych kolorach, znajdziemy tam uchwyt na wyciory, a pytanie, która opcja jest bardziej przydatna, pozostawimy otwarte. W każdym, razie szafa pancerna S1 na broń Arsenał 1253, to opcja do rozważenia dla wszystkich, którzy nie chcą przepłacać i/lub posiadają, albo planują posiadać, niewielką kolekcję, składającą się z mieszanki broni krótkiej z długą.
Zgodny z wymogami przechowywania broni palnej
Doskonała cena za bardzo kompletny produkt
Jeszcze większe bezpieczeństwo przechowywania rzeczy
Aż 5 odmian kolorystycznych oferowanych przez producenta
Klasyczna szafa na broń długą w klasie S1, znalazła się u nas dopiero na piątym miejscu. O ile brak podziału wnętrza na dwie sekcje, stanowi pewną nowość w tym rankingu, o tyle nazwa „Siegen” już zupełnie nie. Jednak seria Siegen bez dopisku „Max Kombi”, to zupełnie inna para kaloszy, o czym poniżej.
Wielu posiadaczy broni zmaga się z problem wygospodarowania miejsca na sejf, dlatego też sejfy „słupkowe” (dla wielu będą to klasyczne szafy na broń myśliwską S1) cieszą się od lat niesłabnącą popularnością. W Siegenie 500088 kluczową funkcjonalnością oprócz rozmiaru będzie opcja regulacji półek, choć na ograniczonej wysokości – jedynie u góry sejfu. Niemniej, dla posiadaczy długiej broni, typu Mosin, fenomenalnym rozwiązaniem jest kompletne usunięcie półek, co uniemożliwione jest przy np. sejfach z przyspawanym skarbczykiem u góry.
Dodatkowo, uchwyty magnetyczne na broń pozwalają na dostosowanie wysokości uchwytu do lufy karabinu. Na podstawie powyższego, można by wysnuć konkluzję, że Siegen 500088 to produkt dla mocno ograniczonego grona odbiorców. Nic bardziej mylnego, ponieważ stanowi on świetną alternatywę dla początkujących lub tych, który swojej kolekcji nie zamierzają poszerzać. Choć zdecydowanie ucieszy ona również tych, którzy zastanawiają się, jaka szafa na broń pomieści prawdziwie długie strzelby.
Miejsce na broń długą oraz dwie regulowane półki na pistolety i amunicję mogą sprawić, że na moment zapomnimy, że mamy do czynienia z szafą na broń, która ma zaledwie 25 cm szerokości! A potrzebujących większych przestrzeni ucieszy fakt, że Siegen 500088 to najmniejszy z trzech sejfów słupkowych od ISS.
Odpowiedni do trzymania broni długiej i krótkiej
Dla użytkowników o mniejszych potrzebach
Możliwość przestawiania półek u góry sejfu
Dodatkowy akcent wzmacniający bezpieczeństwo broni
Jeśli mowa o specjalistycznych rozwiązaniach, to w naszym rankingu nie mogło „sejfu szuflady”. I znów: niby nie dla wszystkich, ale jakby się nad tym zastanowić, to okaże się, że tak naprawdę może być dla wielu sensowną opcją. Jaka więc jest najlepsza szafa na broń pod łóżko? Zdecydowanie Siegen D 500153 należy do czołówki w tym względzie.
Podobnie jak powyżej, Siegen D 500153 powstał z myślą o wszystkich tych, którzy zmagają się z problemem znalezienia odpowiedniego miejsca na swoją szafę na broń. W końcu, nie każdy w domu ma miejsce, aby wstawić tam Siegena Max Kombi 500087. Jednak, każdy w domu ma łóżko, a pod większość z nich da się wstawić „sejf szufladę”. Dodatkowo, to rozwiązanie ucieszy wszystkich, którzy nie chcą stawiać dużej szafy na broń w klasie S1 w kącie pokoju lub też optują za większą dyskrecją.
Sejf szuflada Siegen D 500153 opiera swoją konstrukcję na wytrzymałych prowadnicach, która wytrzymają ciężar samego sejfu, jak i jego zawartości. Po wyciągnięciu szuflady ukaże nam się wnętrze wyłożone gąbką, a po obu stronach znajdziemy uchwyty, na których możemy składować broń. Minusem takiego rozwiązania jest ograniczone miejsce, jednak nie mamy na co narzekać, biorąc pod uwagę rodzaj konstrukcji. Dlatego również, umieszczamy Siegena D 500153 jako ciekawą opcję to rozważenia przy zakupie, szczególnie jeśli mamy niewielką przestrzeń.
Idealny do trzymania broni długiej zgodnie z rozporządzeniem
Możliwość schowania sejfu pod łóżkiem
Możliwość powieszenia kluczy i lornetki
Pomagają w porządkowaniu amunicji i akcesoriów
Szukając odpowiedzi na pytanie, jaka szafa na broń będzie najlepsza, przestawiliśmy już młodszego brata Siegena Max Kombi 500087, a teraz czas na młodszego brata Arsenału 1263. Arsenał 1243, bo o nim mowa, stanowi kompromis pomiędzy kompaktowym rozmiarem, a dwusekcyjnym sejfem z wieloma funkcjonalnościami.
Podobnie jak w szafach na broń z serii Siegen, Arsenał 1243 posiada przegrodę po środku, dzięki czemu użytkownik dostaje dwie niezależne od siebie sekcje. Co ważne, w przeciwieństwie do Arsenału 1263, sekcje są jednakowe, dzięki czemu wyposażenie w postaci pólek, uchwytów na listwie oraz na szynie może wędrować pomiędzy jedną częścią i drugą, co należy uznać jako sporą zaletę. Ponadto, zamiast pustej przestrzeni na drzwiach otrzymujemy perforację po jednej stronie drzwi, umożliwiające wieszanie różnych akcesoriów. Natomiast, w drugiej części producent wyposaża nas w malutkie pojemniki, pod którymi znajduje się uchwyt na wyciory, stanowiący pewien ukłon w stronę użytkownika.
Niezaprzeczalnym minusem dla wielu (choć dla niektórych może być to plus) jest sam niewielki rozmiar szafy, ponieważ szerokość liczy zaledwie 45 cm. Przy takiej ilości wyposażenia standardowego, w szafie niestety szybko może zrobić się gęsto i dostęp do niektórych rzeczy może być utrudniony. Na szczęście ta szafa S1 na broń jest poniekąd „elastyczna” i rekonfiguracja wnętrza może pozwolić nam trochę złapać oddech. Tak czy inaczej, trudno w okolicach 1,5 tysiąca złotych znaleźć sejfy na broń długą o tak bogatym wyposażeniu standardowym.
Do przetrzymywania broni długiej i krótkiej
Doskonała cena za sejf o tak bogatym wnętrzu
Pozwalają na dostosowania wnętrza do indywidualnych potrzeb
Pomagają w porządkowaniu amunicji i akcesoriów
Najmniejszy z całego zestawienia sejf na broń Defendor 3 to kolejny przedstawiciel klasycznych szaf na broń myśliwską. Mimo że wygląda niepozornie, to producent ma w rękawie kilka trików, które mogą zaskoczyć potencjalnego klienta. Jaka szafa na broń, tyle tajemnic.
Nim jednak o jednym z nich, to wróćmy na chwilę do rozmiaru. O ile w sejfach „słupkowych” tak mała szerokość nie jest niczym niespotykanym, to fakt, że producent zrezygnował z przestrzeni nad komorą z bronią, gdzie normalnie znajduje się skarbczyk lub półki, pozwolił na osiągnięcie zaledwie 125 cm wysokości. Dzięki temu zabiegowi, sejf ten zmieści się prawie wszędzie (jeśli z takim rozmiarem będziemy mieć problem, to już zostaje jedynie sejf szuflada).
Natomiast, najciekawszym rozwiązaniem w tej szafie pancernej S1 jest odchylenie o kilka centymetrów listwy z uchwytami na broń od tylnej ściany sejfu. Dzięki tak prostemu zabiegowi otrzymujemy miejsca umożliwiające łatwe składowanie broni z optyką, co nie jest spotykane w innych sejfach z stałą lub magnetyczną listwą z uchwytami – wyjątkiem są jedynie uchwyty na szynie, którą można regulować. Rozwiązanie to, proste w wykonaniu, pozbawi nas zabawy z wkładaniem broni pod kątem lub zdejmowaniem jej przed zdeponowaniem w sejfie.
Dlatego też, Defendor 3 spełni się perfekcyjnie jako podstawowy sejf na 3 jednostki broni długiej (a na jeden czy dwa pistolety można zawsze dokupić uchwyty) lub też jako sejf dodatkowy na np. działkę.
Do przetrzymywania broni długiej i krótkiej
Perfekcyjny dla użytkowników z małymi potrzebami
Uchwyty dostosowane do broni z optyką
Ostatni Siegen w naszym rankingu, to przedstawiciel serii Siegen Max (bez „Kombi”) o numerze katalogowym 500083. Jest to szafa na broń skierowana głównie do posiadaczy wielu egzemplarzy broni długiej, którzy cenią brak konieczności upychania amunicji lub wyposażenia gdzieś po kątach sejfów.
Charakterystyką serii Siegen Max jest brak przegrody dzielącej sejf na dwie części, dzięki czemu absolutnie każdy element wyposażenia jest ruchomy i możliwy do dostosowania pod własne potrzebny. Brak ścianki działowej oznacza również naprawdę sporą jednolitą przestrzeń w komorze do przechowywania broni długiej. Można by zapytać: no dobrze, a co z bronią krótką, amunicją czy akcesoriami? Miejsce na to i wiele więcej, znajdziecie na dwóch w pełni regulowanych półkach. Oprócz tego, ta szafa S1 posiada wszystkie inne zalety charakterystyczne dla innych Siegenów, więc będzie świetną alternatywą dla osób kładących większy nacisk na broń długą i zastanawiających się, jaka szafa na broń spełni te wymagania.
Pozwala na bezpieczne przechowywanie broni
Zarówno do trzymania broni długiej i krótkiej
Możliwość dostosowania wnętrza do swoich potrzeb
Nasz ranking zamyka Arsenał 1480, o którym można powiedzieć, że jest to wybór nieoczywisty, choćby ze względu na rzucającej się w oczy dwudrzwiowość. Jednakże, prawie 90 cm szerokości sprawia, iż ten sejf ma do zaoferowania o wiele więcej niż jedynie ciekawy efekt wizualny.
Można uznać, iż ta szafa pancerna S1 łączy w sobie większość funkcjonalności z poprzednich miejsc. Zaczynając od góry, otrzymujemy dwa skarbczyki wewnętrze, co dla niektórych będzie podwójną stratą, a dla innych podwójną korzyścią. Jednak nawet przeciwnicy powinni docenić, że za skarbczykami znajduje się pusta przestrzeń, przez co przechowywanie broni o nawet 140 cm wysokości, Arsenałowi 1480 jest niestraszne. Dodatkowo, znajdziemy tutaj dwie nierównomierne komory z jasnym podziałem na broń długą i resztę. Właśnie na te pozostałe rzeczy przeznaczone są trzy regulowane półki oraz perforacja na drzwiach stanowiąca miły dodatek.
Sejf Arsenał 1480 ze względu na rozmiary nie będzie dla wszystkich, jednak stanowi ciekawą opcję do rozważenia dla tych, którzy w swojej mniejszej szafie już się nie mieszczą lub tych, planujących z zapasem przy zakupie sejfu. Dlatego też na koniec dyskusji, jaka szafa na broń będzie najlepsza, postanowiliśmy właśnie dorzucić taką ciekawą propozycję.
Zgodny z wymogami przechowywania broni palnej
Dodatkowo ochrona wszelkich rzeczy osobistych
Pozwalają na dostosowanie wnętrza wedle uznania